Birmingham

22nd — 24th June 2018

Foodies Festival, the UK’s biggest food festival returns to Birmingham's Cannon Hill Park 22, 23 & 24 June.

Foodies Festival, the UK’s biggest food festival, returns to Birmingham Cannon Hills Park over the weekend of 22nd, 23rd & 24th June with a mouth-watering summer festival and the launch of a brand new Musicians Against Homelessness music stage and extended opening times. Watch MasterChef Winner 2018 Kenny Tutt cooking Live in The Chefs Theatre!

Buy your tickets now!  

See the Bands

Book now to see Headliners TOPLOADER and THE HOOSIERS performing on Friday 22nd June and DODGY playing live on Saturday 23rd June at Birmingham Foodies Festival and have a great day out with friends!

Toploader and The Hoosiers Friday 22nd June
Dodgy Saturday 23rd June

Meet the Chefs

  • Meet MasterChef Winner 2018 Kenny Tutt
  • Watch Great British Bake Off Winner 2017 Sophie Faldo baking live
  • Meet Michelin starred chefs Glynn Purnell at Purnells and Brad Carter at Carters of Moseley
  • See MasterChef The Professionals Finalist 2017 Louisa Ellis  giving hints and tips

Buy your tickets now!  

 

Have Fun at the Festival

  • Feast at over 30 delicious street food stalls in the Street Food Avenue
  • Enjoy Prosecco and Parmesan masterclasses in the Drinks Theatre
  • Join Cake Decorating masterclasses
  • Sample and Buy from artisan producers in the market area
  • Refreshing cocktails from the Tequila Shack, Tikki Rum Bar, Gin Station
  • Take part in Chilli Eating Competitions

Great Fun for Kids

  • Children learn to cook in the Kids Cookery Theatre run by SuperChefs
  • Kidzone with craft area, bouncy castles and face painting
  • Free entry for kids in Earlybird tickets( until 4pm)

Buy your tickets now!  

 

Venue Address:

Cannon Hills Park, 566 Pershore Road, Birmingham, B29 7EN

View map

Opening times:

Friday 22nd June

12pm - 9pm

Saturday 23rd June

11am - 9pm

Sunday 24th June

11am - 6pm

Buy Tickets

Good to know:

Dogs welcome on a short leash
Showguide £4
Goody Bag £5

What to do?

Festival timetable

Friday 22nd June

View timetable

Saturday 23rd June

View timetable

Sunday 24th June

View timetable

Chefs Theatre
Chefs Theatre

12.30 Lucy & Jack – Ju Ju’s Café

13.30 Eva Humphries – WholeFood Warrior

14.30 Rob Palmer – Michelin Starred Chef at Peels Restaurant

15.30 Adian Montaque – Adian’s Dining Club

16.30 Emily Leary – A Mummy Too

17.30 Chilli Eating Competition

Cake & Bake Theatre

12.30 Grace Hall of All Scone Bakery – Naughty Vegan Treats

13.30 Enrique Rojas of Have Some Cake – Incredible Cakes

14.30 Emily Leary – A Mummy Too

15.30 Helen Cripps of Leewood Roots

16.30 John Holland of Baker on Board – Spectacular Bakes

17.30 Charlotte White & Guests – Cake & Cabaret

Drinks Theatre

12.30 Fizz Fanatics with Matt Dicks

13.30 The Champagne Cave Premier Cru & Grand Cru Tasting

14.30 Spanish Sensations with Matt Dicks

15.30 Silent Pool Distillers

16.30 Manchester Gin Tasting with James Stimson

Live Music Stage

12.00-12.40 Martyna Wren

13.00-13.40 Scribble Victory

14.00-14.40 Grafton Ash

15.00-15.40 Lost Tiger

16.00-16.35 Spilt Milk Society

16.50-17.20 James Sayer

18.10 TOPLOADER

19.45 THE HOOSIERS

Chefs Theatre

12.00 Steven Carter Bailey – GBBO Finalist 2017

13.00 Brad Carter – Michelin Starred Carters of Moseley

14.00 Glynn Purnell – Michelin starred chef at Purnells

15.00 Norman Musa – Amazing Malaysian

16.00 Juree & Torquil – Sabai Sabai

17.00 Lam Ly – Thai Express

18.00 Chilli Eating Competition

Cake & Bake Theatre

11:30 Helen Cripps of Leewood Roots – Gluten & Dairy Free Chocolate Cake

12:30 John Holland of Baker on Board – Spectacular Bakes

13:30 Charlotte White – Rum & Raisin Brownies

14:30 Emily Leery of A Mummy Too – Chocolate & Salted Caramel Marble Loaf

15:30 Grace Hall of All Scone Bakery – Naughty Vegan Treats

16:30 Olivier Briault of The Edgbaston Hotel – Perfect Patisserie

17:30 Charlotte White & Guests – Cake & Cabaret

Drinks Theatre

11.30 The Champagne Cave Premier Cru & Grand Cru Tasting

12.30 Fizz Fanatics with Matt Dicks

13.30 Spanish Sensations with Matt Dicks

14.30 Franklin & Sons ‘ Pairing Premium Soft Drinks with Spirits’

15.30 Silent Pool Distillers Gin Tasting

16.30 Manchester Gin Tasting with James Stimson

Kids Cookery Theatre run by SuperChefs

11.30 Rainbow Salad Stack

12.45 Chunky Salsa with Nachos

14.00 Foodies Mess (Eton Mess with a twist)

15.15 Rainbow Salad Stack

16.30 Chunky Salsa with Nachos

Live Music Stage

11.00 Emelina James

12.00 Sammy Clay

13.00 Axel Jansson

14.00 Katy Hurt

15.00 Hey Zeus

16.00 Izzy Thomas

17.05 Cloudy Galvez

18.15 Rainband

19.45 DODGY

Chefs Theatre

12.00 James Waters – Three Church Road

13.00 Sophie Faldo – Great British Bake Off Winner 2017

14.00 Louisa Ellis –MasterChef: the Professionals Finalist 2017

15.00 Kenny Tutt – MasterChef Winner 2018

16.00 Daksha Parekh ‘Chef D’ – Surti Foods Ltd

Cake & Bake Theatre

11:30 Helen Cripps of Leewood Roots – Gluten & Dairy Free Chocolate Cake

12:30 Grace Hall of All Scone Bakery Naughty Vegan Treats

13:30 Kenny Tutt – Masterchef Winner 2018

14:30 Olivier Briault of The Edgbaston Hotel – Perfect Patisserie

15:30 Enrique Rojas of Have Some Cake – Incredible Cakes

16:30 Charlotte White – The END OF THE SHOW Show

Drinks Theatre

11.30 Rioja Beronia Txoko Club with Neil Phillips, The Wine Tipster

12.30 Prosecco DOC “Italian moments – the flavour of joy” Neil Phillips

13.30 Grana Padano PDO Cheese & wine tasting bringing the “Italian way of life” with Neil Phillips

14.30 Rioja Beronia Txoko Club with Neil Phillips

15.30 Prosecco DOC “Italian moments – the flavour of joy” Neil Phillips

16.30 Franklin & Sons ‘ Pairing Premium Soft Drinks with Spirits’

Kids Cookery Theatre run by SuperChefs

11.30 Rainbow Salad Stack

12.45 Chunky Salsa with Nachos

14.00 Foodies Mess (Eton Mess with a twist)

15.15 Rainbow Salad Stack

16.30 Chunky Salsa with Nachos

Live Music Stage

11.00-40 Edmund Jeffery

11.55-12.35 Lost Hollow

12.50-1.25 Peach

13.45-2.20 Global Reggae Band

14.40-3.15 Harry Jordan

15.35-4.10 Speak, Brother

16.30 Wounded Spirit

17.25 Institutes