Syon Park

27-29 May

Foodies Festival, the UK’s biggest food festival returns to London’s Syon Park May Bank Holiday 27,28,29 May.

Watch MasterChef Winner 2017 Saliha Mahmood-Ahmed cooking live, Great British Bake Off Winner Candice Brown in The Cake & Desserts Theatre as well as New Judge of The Big Family Showdown Rosemary Shrager & Michelin starred Chef Gary Foulkes at Angler cooking his signature recipe in the Stoves Chefs Theatre with MasterChef’s Jane Devonshire, Jack Layer, Billy Wright & Tony Rodd. Other Top Chefs include Bonnie Gull’s Head Chef Christian Edwardson, TV Chef & Author Anjula Devi & author of One Pound Meals Miguel Barclay. 

Feast in the Street Food Avenue; learn to bake in the Cake and Bake Theatre; enjoy afternoon tea in the Vintage Tea Tent; taste wine, champagne and craft beer in the Drinks Theatre; buy from local producers in the Artisan Market; kids enjoy the Childrens Cookery Theatre; live music on the Unsigned Music Awards Stage; enter the Chilli Eating Competition; refreshing cocktails from the Bar Bus, Pimms Teapot & Appleton Estate Rum Bus and have a fun day out in the VIP experience.

Venue Address:

Syon Park, Brentford,
Middlesex, TW8 8JF

View map

Opening times:

Saturday 27th May

11am - 7pm

Sunday 28th May

11am - 7pm

Monday 29th May

11am - 6pm

Buy Tickets

Good to know:

Dogs welcome on a short leash
Prebooked car park (£5)
Showguide £4

What to do?

Festival timetable

Saturday 27th May

View timetable

Sunday 28th May

View timetable

Monday 29th May

View timetable

Chefs Theatre

12.00 Anjula Devi – TV Chef & Author

13.00 Candice Brown – Great British Bake Off Winner 2016

14.00 Jane Devonshire – MasterChef Winner 2016

15.00 Jack Layer & Billy Wright – MasterChef Finlalists 2016

16.00 Christian Edwardson – Bonnie Gull

17.00 Dhruv Baker – The Jolly Gardener & MasterChef Winner 2010

Cakes & Desserts Theatre

11.30 Sarah Sibley of Bake with Sarah – Beautiful Cupcakes

12.30 Charlotte White – Rainbow Drip Cake

13.30 Sarah Sibley of Bake with Sarah – Vegan Chocolate & Raspberry Bundt Cake

14.30 Candice Brown – Great British Bake Off Winner 2016

15.30 Ugne Bubnaityte – GBBO’s Ugne Bakes ‘Healthy Living & Guilt Free Recipes’

16.30 Charlotte White – Afternoon Tea & Cocktails

Drinks Theatre

11.30 Wine Tasting with Neil Phillips

12.30 Wine Tasting with Charles Metcalfe

13.30 There’s A Beer For That

14.30 Wine Tasting with Charles Metlcale

15.30 Wine Tasting with Neil Phillips

16.30 Wine Tasting with Charles Metcalfe

Healthy Living Zone

11.30am: Sunita Devi: Yin and Yang

12.30pm: lululemon TBC

1.30pm Prue Greentree: Prana Flow

2.30pm: lululemon TBC

3.30pm Stewart Heffernan: Jivamukti

4.30pm: lululemon TBC

Kids Cookery Theatre with Kiddy Cook

11.30 – Marvellous Microbes

We learn about micro-organisms, and how they can be good as well as bad for us in cooking when we create our own pickled vegetables.

13.00 – Science Experiments You Can Eat!

There’s very little about cooking that doesn’t involve science and this morning we’re going to participate in some science experiments that we can eat!

14.15 – Fizz! Bang! Wallop!

We discover how Co2 makes dough rise as we create bread bubble bombs, carbon dioxide rockets and make delicious dough balls and homemade garlic butter to take home and cook.

15.30 – Sweet Science

We discover how science helps to create some of our favourite treats as we make our own sherbet.

16.45 – Science Experiments You Can Eat!

There’s very little about cooking that doesn’t involve science and this morning we’re going to participate in some science experiments that we can eat!

Live Music Stage

11:00 Romarni Brytz

12:00 Ruby Confue

13:00 Natalie Shay

14:00 Axel Jansson

15:00 Hockers

16:00 Fifth Floor

17:00 Victoria

18:00 Axel Jansson

Chefs Theatre

12.00 Rosemary Shrager – Judge on The BBC’s The Big Family Cooking Showdown

13.00 2017 MasterChef Finalists Giovanna, Alison & Lorna – Three Girl Cooks

14.00 Rosemary Shrager – Judge on The BBC’s The Big Family Cooking Showdown

15.00 Gary Foulkes – Michelin Star Chef at Angler

16.00 Adebola Adeshina – The Petersham Hotel

17.00 Dhruv Baker – The Jolly Gardener & MasterChef Winner 2010

Cakes & Desserts Theatre

11.30 Sarah Sibley of Bake with Sarah – Beautiful Cupcakes

12.30 Ugne Bubnaityte – GBBO’s Ugne Bakes ‘Healthy Living & Guilt Free Recipes’

13.30 Charlotte White – Rainbow Drip Cake

14.30 Sarah Sibley of Bake with Sarah – Vegan Chocolate & Raspberry Bundt Cake

15.30 Nomad Health – Gluten Free Baking

16.30 Charlotte White – Afternoon Tea & Cocktails

Drinks Theatre

11.30 Wine Tasting with Neil Phillips

12.30 Wine Tasting with Charles Metcalfe

13.30 There’s A Beer For That

14.30 Wine Tasting with Charles Metlcale

15.30 Wine Tasting with Neil Phillips

16.30 Wine Tasting with Charles Metcalfe

Healthy Living Zone

11.30am: lululemon TB

12.30pm: Evie Adams – Vinyasa Flow

1.30pm: lululemon TBC

2.30pm: Teresa McCreesh – Vinyasa Flow

3.30pm: Laura Bowers – Salute the Sun and Melt the Moon

4.30pm: lululemon TBC

Kids Cookery Theatre with Kiddy Cook

11.30 – Marvellous Microbes

We learn about micro-organisms, and how they can be good as well as bad for us in cooking when we create our own pickled vegetables.

13.00 – Science Experiments You Can Eat!

There’s very little about cooking that doesn’t involve science and this morning we’re going to participate in some science experiments that we can eat!

14.15 – Fizz! Bang! Wallop!

We discover how Co2 makes dough rise as we create bread bubble bombs, carbon dioxide rockets and make delicious dough balls and homemade garlic butter to take home and cook.

15.30 – Sweet Science

We discover how science helps to create some of our favourite treats as we make our own sherbet.

16.45 – Science Experiments You Can Eat!

There’s very little about cooking that doesn’t involve science and this morning we’re going to participate in some science experiments that we can eat!

Live Music Stage

11:00 Nuala

12:00 Emmay

13:00 Rival Karma

14:00 Norell & The Dub Factory

15:00 Half Crown

16:00 Rival Carma

17:00 Norell & The Dub Factory

18:00 Half Crown

Chefs Theatre

12.00 Juanita Hennessey & Saira Hamilton – MasterChef Cook Off!

13.00 Saliha Mahmood-Ahmed – MasterChef Winner 2017

14.00 Gary Foulkes – Michelin Star Chef at Angler

15.00 Tony Rodd – MasterChef Finalist 2015

16.00 Miguel Barclay – One Pound Meals

17.00 Dhruv Baker – The Jolly Gardener & MasterChef Winner 2010

Cakes & Desserts Theatre

11.30 Sarah Sibley of Bake with Sarah – Beautiful Cupcakes

12.30 Suzy Pelta – Miracle Mug Cakes

13.30 Tony Rodd – The Perfect Dinner Party Dessert

14.30 Mark Tilling – Winner of GBBO Creme de la Creme

15.30 Suzy Pelta – Miracle Mug Cakes

16.30 Charlotte White – Afternoon Tea & Cocktails

Drinks Theatre

11.30 Wine Tasting with Neil Phillips

12.30 Wine Tasting with Charles Metcalfe

13.30 There’s A Beer For That

14.30 Wine Tasting with Charles Metlcale

15.30 Wine Tasting with Neil Phillips

16.30 Wine Tasting with Charles Metcalfe

Healthy Living Zone

11.30am: Joe Dwyer – Hatha Flow

12.30pm: lululemon TBC

1.30pm: Joe Dwyer – Vinyasa

2.30pm: lululemon TBC

3.30pm: Zinzi Miller – Vinyasa Flow

4.30pm: lululemon TBC

Kids Cookery Theatre with Kiddy Cook

11.30 – Marvellous Microbes

We learn about micro-organisms, and how they can be good as well as bad for us in cooking when we create our own pickled vegetables.

13.00 – Science Experiments You Can Eat!

There’s very little about cooking that doesn’t involve science and this morning we’re going to participate in some science experiments that we can eat!

14.15 – Fizz! Bang! Wallop!

We discover how Co2 makes dough rise as we create bread bubble bombs, carbon dioxide rockets and make delicious dough balls and homemade garlic butter to take home and cook.

15.30 – Sweet Science

We discover how science helps to create some of our favourite treats as we make our own sherbet.

16.45 – Science Experiments You Can Eat!

There’s very little about cooking that doesn’t involve science and this morning we’re going to participate in some science experiments that we can eat!

Live Music Stage

11:00 George Pelham

12:00 Kingsgate

13:00 TBC

14:00 James Numbere

15:00 Sean Jackson Band

16:00 The Din

17:00 Frankie Furlow